ZAMYŠLENÍ NA LEDEN - ZAČÍNÁME NOVÝ ROK

ZAMYŠLENÍ NA LEDEN – ZAČÍNÁME NOVÝ ROK

images-6

Milí mladí ze SMM!

Začínáme nový rok. Nevíme co nám přinese, nebo čím nás překvapí. Ale právě v tom je to krásné: Nové věci, nové zkušenosti nás vedou k tomu, abychom nezůstávali stát, ale dokázali se někam posunout, dokázali se připravit na to, co bude. Co od toho nového roku očekáváte vy??? Jaké mate plány???

V první den Nového roku nás církev vede k jeslím. Evangelium mluví o tom, že pastýři pospíchali a našli Jozefa, Marii a děťátko. Když se podíváme na to malé děťátko v jeslích, vidíme jenom bezbrannou bytost, která je odkázaná na pomoc druhých. A přesto to male dítě má moc, aby změnilo naše životy. Tak jak změnilo životy lidí v průběhu celých dějin.

Možná znáte film: Cirkus butterfly. Jde o příběh člověka, který pracuje v jednom cirkusu. Na tom by nebylo nic zvláštního… jenže v tom cirkusu ho představují jako toho, kterému se i Bůh obrátil zády. Proč??? Jde o člověka, který se narodil bez končetin, nemá ani ruce, ani nohy jenom takové pahýly. A lidé navštěvují cirkus hlavně proto, že chtějí vidět ten „nezdar přírody“. Někteří jsou při pohledu na něj zděšeni, někteří se mu vysmívají. Když ale přijde ředitel cirkusu Butterfly, řekne tomuto člověku: „Jsi výjimečný!“ Mladý muž si myslí, že si z něho dělá legraci. Nakonec skončí u něho – v jeho cirkuse. Při jedné příležitosti, kdy jsou u řeky, muž bez končetin uklouzne. Začne volat o pomoc, ale nikdo nepřichází. A tak odkázán sám na sebe začne se nějak s pomocí hlavy a svých malých chodidel zvedat. Povede se. Nadšený ze svého výkonu, že se mu konečně něco v životě povedlo, kráčí v před, ale uklouzne a spadne do řeky. Topí se a nikdo o tom ani neví. Najednou si lidé z cirkusu všimnou, že tam není. Skočí do vody a hledají ho. Po nějaké chvíli mladý muž vyplave nad hladinu a křičí: „Já umím plavat!“ A tak na závěr filmu ho opět představují v cirkuse, ale už ne jako toho, kterému se Bůh otočil zády, ale jako muže s největší odvahou. Skáče z 15 metrové výšky do vody. Po představení za ním přichází lidé. Mezi nimi i jeden kluk, který chodí s hůlkami. Přijde k němu, k tomu co nemá ani ruce ani nohy, a řekne: „DĚKUJI.“

images-7

Drazí mladí se SMM a naší sympatizanti, kolikrát se v našem životě objevuje stejný problém. Kolikrát se cítíme k ničemu a jsme paralyzováni tím, co nám život přinesl, nebo přináší. Kolikrát nemáme chuť nebo sílu kráčet vpřed. Stává se to i proto, že mnohdy i dobré věci v našem životě (naše zdraví, naše schopnosti, život v míru, atd.) bereme jako samozřejmost. A to se neděje jen v oblasti tělesného, ale i duchovního života. Zevšední nám vztah s Bohem i vztah s Pannou Marií. A tak z toho, co mělo být krásné, zůstává pouhá povinnost. Drazí mladí, nedovolte to! Muž z toho filmu je skutečný, jmenuje se Nick Vujicic a od narození nemá končetiny. Tento muž našel cestu k Bohu a jezdí po celém světe a povzbuzuje lidi (zdravé lidi) k radosti a vděčnosti.

Přeji Vám na začátku nového roku, aby na nás bylo vidět, že Kristus změnil naše životy, že On je ten, který naplňuje a dodává sílu kráčet vpřed. Kráčejme s Ježíšem, kráčejme s Marií.

P. Janko Jakubovič CM

Comments

comments