Podzimní listí

Listopadové listí

V těchto dnech kolem Všech svatých možná víc jezdíme po naší republice. Můžeme pozorovat kolem sebe zajímavě zbarvené stromy a hlavně jejich listy. Obyčejné listy, které na jaře vyrašily, aby nám během letního období poskytovaly kyslík a také v horkých dnech stín. Teď jejich funkce pomalu končí, i když podzimní estetický zážitek je nádherný.

V posledních dnech jsem najezdil hodně kilometrů a právě na těchto cestách jsem mohl pozorovat tento zajímavý každoroční úkaz. Tímto pozdravuji všechny, kdo se účastnili manželských setkání v Klokotech na prvním i druhém turnusu.

Ano, v listopadu slavíme dva svátky, které jsou pro nás velice důležité: svátek Neposkvrněné Panny Marie zázračné medailky a památku sv. Kateřiny Labouré. Zjevení 27. listopadu 1830, kdy Panna Maria žádala sv. Kateřinu, ať dá razit medailky, má jistou souvislost také i s tímto pozimním časem. Na medailce je zobrazena Panna Maria a z prstenů vyzařují paprsky, což znamená milosti, o které lidé prosí. Tak jako listí po naplnění svého poslání padá na zem, tak i Bůh nám posílá své milosti k tomu, abychom naplnili i my své poslání, které nám bylo svěřeno. Kéž můžeme společně s apoštolem Pavlem prohlásit:

Milostí Boží jsem to, co jsem, a milost, kterou mi prokázal, nebyla nadarmo; více než oni všichni jsem se napracoval – nikoli já, nýbrž milost Boží, která byla se mnou. (1Kor 15,10)

Milost míří směrem od Boha k nám lidem, ale nezapomeňme hlavně teď kolem dušiček, že i my máme pomáhat svými modlitbami a obětmi našim drahým zemřelým, kteří nás předešli na věčnost.

Milost našeho Pána Ježíše Krista ať je s vámi se všemi.

P. Lubomír

Comments

comments