ZAMYŠLENÍ  NA  ŘÍJEN:  Růženec - zbožný předmět nebo modlitba?

ZAMYŠLENÍ NA ŘÍJEN: Růženec – zbožný předmět nebo modlitba?

Drazí SMM – áci!

Jsme v měsíci, se kterým je spojen jeden symbol, alespoň z křesťanského hlediska. Symbolem, který charakterizuje měsíc říjen je růženec. Když se podíváme na tento předmět, vyvolává v nás touhu modlit se, nebo je to jen nějaký zbožný předmět, resp. věc, která se k nám mladým nějak nehodí??? Co si o této historické modlitbě v církvi myslíte? Umíme ji docenit? Možná v této chvíli očekáváte, že začne nějaká dlouhá přednáška o tom, jak je potřebné se modlit růženec. Nepůjdu ale tímto směrem. Rád bych zůstal u slova „modlitba“. Máte svůj druh modlitby? Nebo, která modlitba je ta správná? A co od slova modlitba k rozjímaní, či meditaci? Víte, v této souvislosti bych chtěl poznamenat, že bychom neměli prosazovat jenom jeden druh modlitby a druhým opovrhovat, spíš bychom se měli učit mít v úctě všechno, co nás nebo někoho z lidí přibližuje k Bohu, k Ježíši Kristu. Youcat – katechizmus pro mladé, krásně zadefinoval modlitbu. Podle něj je modlitba velkou bránou víry. Ten, kdo se modlí, přestává žít jen ze sebe, pro sebe a z vlastních sil. Přestat žít ze sebe. Není to síla? Není to jiný pohled na modlení? Už ne jenom ta nepříjemná skutečnost, že zas další povinnost, ale něco, co mi přináší život, bez toho, aby to bylo jenom o mě, že já musím.

Tak rád bych vás nějak vyprovokoval k duchovnímu životu, tím nemyslím k vstupu do kněžství, či řádu, ale k tomu, abychom toužili žít duchovní život. Abychom měli zkušenost, že nás může obohacovat, může nám „chutnat“. Nebojme se tedy ztrácet čas pro Krista, pro chvíle s Ním. Když máte nějakou zkušenost s modlitbou, když máte nějakou zkušenost z toho, že ono to naplňuje a Bůh skrze ní koná, podělte se s ní. Nebojte se napsat s. Romaně, nebo i mě, a můžeme vaše zkušenosti dát na net. Ať se povzbuzujeme navzájem. Nebojme se modlit!

Sv. Vincent říkával: Dejte mi muže modlitby a on pohne světem. Bez modlitby není víc, jak si to mnohokrát myslíme (víc času, víc peněz, víc slávy), bez modlitby a setkávaní s Bohem je jenom víc podrážděnosti, nervozity a pýchy. Nebojte se naplňovat své životy Bohem. Uvidíte, že s jeho požehnáním a klidem v srdci toho uděláte mnohem víc. Přeji vám hezké získávání zkušeností z toho, jak modlitba může chutnat a naplňovat. P. Ján Jakubovič CM

Comments

comments