ZAMYŠLENÍ  NA  VÁNOCE  2018

ZAMYŠLENÍ NA VÁNOCE 2018

Drazí SMM-áci!

Je to tady. Zítra budou opět vánoce. Jak to prožíváte? Ještě vás to chytá za srdce, nebo jste už vánocemi znuděni? Které slovo by mohlo vyjádřit váš momentální stav, váš postoj k vánocům? Bylo by to slovo „Opět“ nebo slovo „Neopakovatelné“? Já vím, tuto událost o narození Pána Ježíše si církev připomíná už dva tisíce let. A časem se stává, že i ta největší událost zevšední. Co tedy dělat, aby nám vánoce nanovo rozzářili oči a dovolili proniknout do našeho srdce myšlence, že i v mém životě může být něco nového?

I když jsou vánoce jenom připomínkou udalosti, která tady už byla, přesto bys neměl/a zapomenout na jednu věc – je to událost, která v celých dějinách světa byla jenom jednou. Co to znamená? Nevíme o žádné jiné události v historii lidstva, dokonce ani v dějinách jiných náboženství, aby se Bůh stal člověkem, nebo trochu vysvětleno, aby se stvořitel stal stvořením. Představte si, že byste vytvořili nějakou hračku a pak byste se ní chtěli stát. Nebylo by to pro vás ponižující? A bylo to i pro Boha, ale přesto to udělal, protože sledoval nějaký cíl. Ponížil se /jak píše apoštol Pavel/ abyste se vy jeho ponížením obohatili (2Kor 8,9).

Bůh se stává člověkem, stává se slabým, abychom my, lidé, získali. A toto už je důvodem na oslavu třebas i každý rok. Připomenout si, že už nejsme beznadějný, ztracený případ, ale někdo, kdo se právě obohatil. Druhá věc, která by nám měla prohloubit poselství vánoc je to, že se jedná o celosvětovou událost. Naše narozeniny slaví jenom pár lidí, možná rodina či přátelé, ale narozeniny Ježíše Krista slaví celý svět, protože každý člověk byl obohacen jeho narozením. Tento krok Boha vytvořil ze světa jednu velkou duchovní rodinu.

Čas vánoc je časem dárků, čas nového roku je časem dávání si předsevzetí. Chtěl bych vás poprosit: uvědomujte si víc, pokud možno každý den nového roku, to, co pro vás, pro každého z vás udělal Bůh. Uvědomte si, že vánoce jsou i o vás. Protože Bůh konal z lásky k vám. Važte si teda své lidské, ale i křesťanské hodnoty a dejte světu stejný dar, jako dal Bůh. O co jde? Bůh dal sebe!!! Začni s tím i ty, přestaň dávat dárky a začni dávat sebe. Dávej sebe proto, aby tvá rodina byla jiná. Aby společenství tvých kamarádů bylo jiné. Aby i SMM bylo jiné. Bůh daroval sebe tobě. Neboj se tedy i ty darovat sebe Bohu. Protože tvoje ponížení bude tvým obohacením.

Požehnané vánoční svátky a hojnost Božích milostí na přímluvu Panny Marie Zázračné medaile vám ze srdce vyprošuje P. Ján Jakubovič CM

Comments

comments