Zamyšlení na únor 2019

Zamyšlení na únor 2019

Drazí SMM-áci!

Ještě nám doznívá hymna světových dnů mládeže v Panamě „Staň se mi podle tvého slova“ a už je tady nový měsíc. Povedlo se někomu z vás účastnit se světových dnů? Nebo jste alespoň sledovali, co se tam odehrávalo, resp. slyšeli jste nějakou promluvu papeže Františka? Ne? Protože to byly promluvy pro vás – pro mladé. Pokud ne, nebuďte z toho smutní je to na internetu, tak si to najděte, vyslechněte a zamyslete. Jsou tam moc hezká slova. Možná si kladete otázku: Proč začínám úvahu na nový měsíc obrácením se k tomu, co už vlastně skončilo? Sledoval jsem světové dni mládeže a uvědomil jsem si, že to heslo Staň se mi, nebylo jednorázovou záležitostí v životě Panny Marie. Právě naopak, byl to rozhodný krok, který definitivně vychýlil její život k něčemu jinému. To, co plánovala, dala stranou a doprostřed svého chování, můžeme říct, vycentrovala právě odpověď, která se stala jejím životním postojem. A tento postoj je vidět i v životě jejího syna. Sv. Ludvík Maria Grignion píše ve svém díle: „Ježíš řekl: Vytvořil jsem Marii takovou, jakým jsem chtěl být já.“ … Jinými slovy, ale v podstatě to stejné: „Buď vůle tvá“ řekl Ježíš v nejtěžší situaci svého života. V situaci, kdy se rozhodoval, že buď přijme kříž, nebo od něho uteče. V synu zvítězilo to, co zvítězilo i v matce: Staň se mi podle tvého slova.

Drazí SMM-áci, když nad tím přemýšlím, a možná bychom mohli přemýšlet spolu, co by měla odpovědět SMM v Čechách? Resp. ne co odpovědět, ale možná se nejdřív ptát co po nás chce Bůh. Po nás, po každém jednotlivci, ale zároveň jako po společenství? Co po nás Pán žádá? Kterým směrem se vydat? Víte, rozhodný krok v životě církve je v tom, abychom se poznali. Aby nikdo z nás nebyl součástí jenom své rodiny, či svého společenství, ale abychom si uvědomili, že jsme součástí jednoho mezinárodního sdružení, které opravdu působí po celém světe. Abychom si uvědomili, že jsem součástí všeobecné církve, ne jenom své farnosti. Co to znamená všeobecné? Církve, která je tady pro všechny lidi, pro všechny generace. I když je ještě brzy mluvit o létě, chci vám nabídnout jednu akci. Je to setkání mládeže SMM na Slovensku, které proběhne od 26.7. -30.7. 2019. Bylo by dobré, kdybychom se tam účastnili. Ať uděláme i my ten druhý krok, který udělala Panna Maria. Hned jak řekla: Staň se mi podle tvého slova, vykročila na cestu ke své tetě.

Vykročme i my a ptejme se: Bože, co po mně, co po nás, chceš? Přemýšlejme. Když Pán Bůh dá, navštívím vás spolu so s. Romanou, a pak se můžeme posdílet, k čemu jste dospěli.

Hodně síly a vytrvalosti v hledání Boží vůle vám ze srdce přeje P. Ján Jakubovič CM

 

Comments

comments