ZAMYŠLENÍ NA PRÁZDNINY 2019

ZAMYŠLENÍ NA PRÁZDNINY 2019

Drazí SMMáci,

na co se těšíte nejvíc během prázdnin? Navštívit moře, hory, odpočinout si, setkat se se svými přáteli? V poslední době mě oslovuje myšlenka z Bible, že člověk je jako nádoba z hlíny. Něco na tom je, nádoba by tu nikdy nebyla, kdyby ji nevytvořil nějaký hrnčíř, nádoba byla vytvořena k něčemu – má své poslání. Nádoba zná své hranice, své limity.

Možná právě na to bych vás chtěl upozornit během prázdnin a poprosit vás, abyste na to nezapomněli. Určitě by bylo špatné jenom sedět doma a očekávat, že se stane něco velikého, co mě naplní. Samo od sebe to nepřijde. Pokud někam nevykročíte, může se klidně stát, že zůstanete prázdní a nenaplnění jako ta nádoba. A pak se může stát ještě horší věc. Co? Ve chvíli, kdy se cítíme prázdní a žízníme po něčem, jsme schopni vypít i vodu, které je špinavá a škodlivá pro náš organizmus. Samozřejmě je to obrazně. Nemluvím o vodě, ale o tom, co do nás může vstoupit, co sami vyhledáváme, ale najednou zjišťujeme, že jsme se nenaplnili, ale právě naopak, ještě víc jsme si ublížili /např. čas promrhaný na internetu nebo něco jiného/. Dávejte si na to během prázdnin pozor. Jsou věci, které naplňují a jsou věci, které jsou navenek lákavé, nebo příjemné, ale způsobují zranění a duchovní škody v našich životech i v životech druhých. Pamatujte na své poslání na svůj cíl.

Je dobré, když je nádoba naplněna čistou vodou, ale co z toho, když se nechce s druhými podělit. Právě posláním nádoby je to, aby se z ní dalo napít. Každý z nás je plný očekávání a toužíme po zážitcích a určitém adrenalinu. Ale nezapomeňte na jednu důležitou věc: nás nenaplňuje jen zážitek, ale i služba vykonaná z lásky. To znamená dobrý skutek, kterým jsme někomu posloužili.

Prázdniny nejsou časem, kdy pořád někam utíkáme, ale jsou i dobou, kdy máme více času pozorovat krásu přírody, pozorovat lidi kolem sebe a klást si otázku, jak jíi mohu pomoci. Nádoba, která je sice plná, ale neuhasí žízeň, je zbytečná. Nádoba má své hranice. Ať je pro nás hranicí, kterou nechceme překročit, Boží zákon. Vzdálit se od Boha znamená vzdálit se od Toho, kdo nás povolal k životu, k tomu cíli. Nežijte bez cíle, nežijte bez Toho, kdo vás stvořil a ví co vám může uškodit, ale i to co vás naplňuje.

Drazí SMMáci, přeji vám hezký čas prázdnin. Přeji vám, abyste byli naplněni, ale i to, abyste to dobré, co je ve vás, rozdávali kolem sebe.

P. Ján

 

Comments

comments